5 причин зміцнення курсу гривні від Богдана Данилишина

На відміну від кількох останніх років січень 2019-го характеризувався спокоєм на валютному ринку України, з ухилом у невелику ревальвацію нацвалюти. А в першій декаді лютого відзначалося помітне зміцнення курсу гривні. З початку року до теперішнього часу гривня по відношенню до долара посилилася на 2,9% (офіційний курс НБУ).

Це сталося внаслідок впливу ряду зовнішніх і внутрішніх факторів.
Серед зовнішніх факторів виділю два основних – гальмування з підвищенням ставок основними Центробанками світу і порівняно низькі ціни на енергоносії.

Вплив на реалії і перспективи усіх валют у світі, і в тому числі гривні робить політика ФРС – це аксіома. Про те, що в керівництві Федрезерву зародилися сумніви щодо доцільності продовження жорсткої монетарної політики стало відомо в перші дні року. 3 січня в інтерв'ю телеканалу Bloomberg президент Федерального резервного банку Далласа Р.Каплан заявив про необхідність відмовитися від підвищення процентних ставок протягом першої половини 2019 року. Мотивація така – ФРС варто взяти паузу в циклі посилювання монетарної політики через помітне посилення волатильності на фінансових ринках, а також через невизначеність з перспективами зростання економіки США і світової економіки в цілому. Ці фактори впливають на ситуацію на ринках, і очевидно, що ФРС необхідний певний час для того, щоб оцінити ступінь їх серйозності. «На мій погляд, нам не варто приймати будь-яких подальших рішень щодо процентних ставок, поки дані проблеми так чи інакше не будуть дозволені. Я б не став поспішати з діями протягом перших кількох кварталів цього року. Нам варто зберігати терпіння і подивитися, як буде розвиватися ситуація» – говорив Р.Каплан. 




Незважаючи на те, що глава ФРБ Далласа не входить до числа тих, хто приймає в цьому році рішення щодо монетарної політики – Каплан отримає право голосу на засіданнях Федерального комітету з відкритого ринку ФРС в рамках щорічної ротації в 2020 році – «голосуючі» колеги до нього прислухалися, 30 січня було прийнято рішення зберегти ключову ставку Федрезерву в діапазоні 2,25...2,50% (нагадаю, що ставку ФРС тричі підвищували в 2017 році і чотири рази в 2018 році).

Головне, що Федрезерв прибрав із заяви за підсумками засідання положення про намір надалі підвищувати ставку. При цьому в повідомленні ФРС наголошується на необхідності проявляти терпіння в грошово-кредитній політиці. Перерва в підвищенні ставки ФРС – позитивний сигнал для валют країн з ринками, що розвиваються. Справа в тому, що підвищення ключової ставки Федрезерву, як правило, веде до припливу капіталу в США (оскільки номіновані в американському доларі інструменти стають ще більш привабливими), що означає відтік капіталів з ринків, що розвиваються, наслідком чого є ослаблення валют країн – emerging markets. Відповідно, якщо ставку не підвищують, валюти країн з ринками, що розвиваються не відчувають тиску з боку долара.




До речі, банк Англії солідаризувався з ФРС США – минулого тижня було прийнято рішення зберегти ставку на рівні 0,75%. «Зростання економіки Сполученого Королівства сповільнилося в кінці 2018 року і, схоже, продовжить слабшати на початку 2019 року», – повідомили представники керівництва Банку Англії, яке одноголосно проголосувало за збереження ключової ставки.

Про нафту. Схоже, ми вступили в період відносно низьких цін на нафту та інші енергоресурси, серед яких для України найважливішим, нарівні з «чорним золотом», є природний газ. Зниження вартості енергосировини пов'язано з надлишком пропозиції на глобальному ринку. Ще одним фактором, що робить знижувальний вплив на ціни вуглеводнів, є очікування з приводу можливого уповільнення світової економіки в 2019 році. Зниження ціни на нафту зіграло на руку найбільшим імпортерам сегменті, що розвивається, таким, як Індія, Індонезія, Туреччина, Україна. Падіння цін на «чорне золото» однозначно позитивно для них, оскільки сприяє поліпшенню їх торгових балансів і знижує інфляцію. Валюти країн, що розвиваються, в тому числі і гривня, теж отримали підтримку на тлі падіння ціни нафти.

Імпортерам енергосировини тепер доводиться обмінювати менші обсяги своєї валюти на долари для покупки тієї ж кількості нафти. Що створює передумови для зміцнення курсу їх нацвалют. України, як крупного імпортера енергоресурсів, це стосується повною мірою. До речі, позитивний вплив нафтового фактора позначиться і на українському аграрному ринку - не далекий той час, коли почнеться весняна посівна компанія і варто очікувати, що паливно-мастильні матеріали наші аграрії будуть купувати за прийнятними цінами.

Внутрішніх факторів я бачу три. По-перше, рекордний урожай зернових в Україні в поточному маркетинговому році - валовий збір зерна в 2018 році склав 70,1 млн. т. (у порівнянні з 62 млн. т. у 2017 році). Кукурудзи намолочено 35,5 млн. т., пшениці – 24,5 млн. т., ячменю – 7,3 млн. т. Крім того, соняшнику зібрано 13,7 млн. т., сої – 4,4 млн. т., ріпаку – 2,6 млн. т., цукрових буряків вирощено 13 млн. т. Значна частина сільгосппродукції України експортується. Валютна виручка надходить у країну, половина її продається на міжбанківському валютному ринку, що формує пропозицію валюти, створюючи умови для стабільності курсу гривні і навіть для зміцнення. Та й ціни на ринку зернових перебувають на відносно високому рівні (значною мірою через посуху в Австралії). 




До речі, з 1 березня 2019 року норматив обов'язкового продажу експортної валютної виручки знижується з 50% до 30%. Думаю, це відбувається не тільки через вступ в силу нового валютного законодавства, спрямованого на лібералізацію (дорожня карта валютної лібералізації передбачає поступове зниження вимог до обов'язкового продажу валютної виручки експортерів аж до поступової їх скасування), але й тому, що є впевненість в стабільному припливі валюти експортерів (e першу чергу – агроекспортерів) в Україні.

По-друге, за перший місяць 2019 року іноземні інвестори за рахунок покупки гривневих ОВДП майже вдвічі наростили обсяг вкладень в українські державні облігації (на 5,448 млрд. грн). Для цього нерезиденти заводять в Україну валюту і продають її на міжбанківському валютному ринку, тим самим збільшують пропозицію іноземної валюти.

По-третє, на відміну від зим 2016–2017 років і 2017–2018 років уряд проявив помірність у витрачанні коштів держбюджету в кінці 2018 року (протилежний приклад – за грудень 2017 року залишок коштів уряду на єдиному казначейському рахунку зменшився в 10,6 разів, результатом чого було серйозне зниження курсу гривні в грудні 2017 — січні 2018 року). Сподіваюся, перший практичний крок у плані підвищення координації фіскальної та монетарної політики зроблений.




Хай там як, а привід для спокою існує лише у короткостроковій перспективі. Той же Р.Каплан говорив, що ФРС має сенс стримати апетити в підвищення ключової ставки лише до червня. Активний експорт української агропродукції припаде на березень–квітень, з травня почнеться його тимчасове (на кілька місяців) зниження. А вкладення нерезидентів в ОВДП – не довгострокові: влітку іноземні інвестори (хоча, в даному випадку скоріше варто говорити про спекулянтів), дочекавшись погашення боргових паперів, ймовірно, почнуть виводити кошти з українського ринку, підвищивши тим самим, попит на іноземну валюту. Та й уповільнення темпів зростання світової економіки, яке очікують МВФ і СБ, може привести до зниження попиту на продукцію українського експорту (не тільки на сільгосптовари, але і на продукцію чорної металургії).

Приводи для оптимізму щодо курсу гривні в другій половині року варто шукати в успішному продовженні співпраці з МВФ. Що також дозволить отримувати «пов'язане фінансування» від інших офіційних кредиторів України. До речі, саме завдяки відновленню співпраці з МВФ і зросла довіра нерезидентів до українських ОВДП (наприклад Citibank реалізував кілька програм, орієнтованих на наші державні боргові зобов'язання). Не будемо забувати і про зв'язок ціни природного газу з вартістю нафти. Відбувається це зазвичай з лагом в 6-9 місяців, тобто влітку, коли Україна буде закачувати газ в підземні сховища, його вартість може бути нижче, ніж в кінці 2018 – на початку 2019 року. Відповідно, знадобиться менше інвалюти на його покупку. А ще я б подумав про доцільність максимального виконання плану інтервенцій Нацбанку з придбання валюти в міжнародні резерви в першій половині року, поки курс прийнятний.

Теперь сделку по покупке валюты можно совершить за пару минут on-line

Виталий Шапран, член УОФА
7 февраля 2019 года в Украине вступил в силу Закон Украины "О валюте и валютных операциях". Новый Закон заменил Декрет Кабинета Министров Украины от 1993 года.

Ветер перемен наконец-то затронул валютный рынок Украины, но страна не станет моментально ближе к ЕС или США по степени валютной свободы, для этого еще предстоит принять изменение в налоговое законодательство, ну или стать эмитентом резервной валюты. Оба пожелания вряд ли будут исполнены в самое ближайшее время. И все же определенные позитивные подвижки есть.

С мыслью о малом бизнесе и населении

Нововведения властей на валютном рынке касаются, прежде всего, малого бизнеса. От валютного надзора освобождаются все транзакции в сумме до 150 000 грн в день. Для тех, кто осуществляет эти транзакции, безусловно, исчезнет бумажная волокита. Сумма в 150 000 грн появилась не случайно. Это порог, установленный законодательством о финансовом мониторинге. В скором времени эта сумма будет повышена до 300 000 грн, после принятия очередного проекта закона в Верховной Раде. В итоге, транзакции в сумме чуть менее чем 10 000 евро будут освобождены от валютного надзора, и, конечно же, от любопытства финансового мониторинга.

Также до 150 000 грн могут осуществляться on-line сделки по покупке иностранной валюты за гривны. И за период с 7 по 13 февраля украинцы уже успели купить on-line 19 млн долларов США. Теперь никаких очередей и рисков получить купюру, которую не примут в другом обменном пункте. За пару минут можно совершить сделку по покупке валюты on-line, а обменный пункт по сути "переехал" к Вам в смартфон. В первые дни диковинку массово апробировали просто ради интереса, поэтому впоследствии объемы операций уменьшились. В прошлом Приватбанк уже баловал похожей новацией своих клиентов, однако позже (еще до национализации) эту операцию ему запретили. По старой статистике, средний чек в Приватбанке на покупку валюты on-line составлял всего 70 долларов США, что очень немного. Учитывая рост покупки валюты через интернет, думаю сейчас средний чек на покупку валюты on-line будет гораздо выше.




Также граждане Украины теперь могут перевести от 15 000 до 150 000 грн по системе переводов без открытия счета. Теперь население может в более комфортном режиме оплачивать обучение, лечение в медицинских учреждениях, переводы родственникам и знакомым. И, конечно, одно из наиболее интересных для населения нововведений – это то, что вместо пресловутых индивидуальных лицензий установлены е-лимиты на вывоз капитала в сумме до 50 000 евро в год. Возможность легального вывоза капитала очень порадует тех, кто искал возможность не нарушая законов купить недвижимость за рубежом или открыть счет у фондового брокера. Дело в том, что риелторы и фондовые брокеры были прекрасно осведомлены о строгостях нашего валютного законодательства и поэтому, когда возникали спорные моменты при исполнении сделок, очень часто пользовались бесправием наших граждан, вывозивших капиталы в обход законодательству. Сейчас же появилась легальная альтернатива черным и серым схемам.

Косточка для бизнеса

Бизнесу повезло чуть меньше чем населению и малым предпринимателям, но определенные послабления все же есть. Во-первых, юрлица могут вывозить капитал до 2 млн евро в год по е-лимитам. Это, конечно, немного, но вполне достаточно чтобы, скажем, открыть дочернюю компанию для оптимизации экспорта в одной из стран ЕС.

Во-вторых, срок осуществления расчетов по внешнеэкономическим контрактам продлевается до 365 дней. Это двойной плюс бизнесу. Теперь наши экспортеры могут продлить коммерческий кредит до 365 дней своим клиентам за рубежом. Это означает, что наши экспортеры смогут продавать больше товаров с отсрочкой платежа, а импортеры – брать импортный товар на реализацию также с отсрочкой платежа.

Иностранных инвесторов порадует разрешение на репатриацию дивидендов в сумме до 7 млн евро в месяц. Решение это спорное, и оно долго обсуждалось на рынке. Тем не менее, все вопросы к данному решению снимаются, когда начинаешь отвечать на вопрос: кто будет инвестировать в Украину, если легально забрать заработанное нельзя. Так что в перспективе это разрешение должно позитивно отразиться на реальной статистике прямых иностранных инвестиций.




Пожалуй, главный подарок украинскому бизнесу, точнее экспортерам – это снижение обязательной продажи валютной выручки с 50% до 30%. Эта норма обычно позитивно воздействует на рынок в течение 2-3 месяцев, затем эффект от нее затухает. Кроме того, часть предприятий не только экспортирует, но и одновременно импортирует продукцию. Обязательная же продажа валюты вводила такие компании в убытки. Поэтому сейчас экспортеры и импортеры будут менее склонны к использованию оффшорных прокладок.

Без иллюзий

В целом, власти подарили украинцам около 30 послаблений в валютном законодательстве, а также сменили нормативный акт, который действовал с 1993 года. Однако дальнейшая либерализация, скорее всего, будет поставлена на паузу. Для продолжения либерализации нужно будет принять проект закона о BEPS. Так называемый BEPS предполагает 15 шагов, в корне меняющих налоговое законодательство. При этом, один из ключевых шагов – раскрытие конечного бенефициара от деятельности компании. Часть стран ЕС очень жестко соблюдают данный принцип. Однако Великобритания и часть Британских островных территорий уклоняются от соблюдения BEPS. Например, если у компании более 5-ти собственников, то ее бенефициаром принято считать директора. Поэтому, пока все ключевые юрисдикции не присоединятся к BEPS, эффекта от работы этого соглашения будет немного.

Вторая "проблема" BEPS – это Верховная Рада. Мне сложно представить, чтобы наши парламентарии так просто и легко отказались от уже насиженных схем в оффшорных зонах, ведь это дешево, надежно, практично и, как показала практика, достаточно закрыто. На карточку в иностранном банке вы можете заплатить как своему адвокату, так и выплачивать зарплату ТОП-менеджменту, избегая внимания налоговых органов. Удобство, надежность и практичность оффшоров – это очень серьезный барьер для законопроектов, предусматривающих имплементацию BEPS в Украине, без которой дальнейшая валютная либерализация будет заблокирована. Думаю, что к вопросу BEPS мы сможем вернуться уже после парламентских выборов.




Таким образом, малый бизнес и население получили свой "кусок пирога" от валютной либерализации. Есть послабления и для крупного бизнеса. В любом случае, чтобы избежать спекуляций на тему эффективности реформ на валютном рынке, хочу отметить, что в феврале 2019 года ситуация на нем для его участников улучшилась, а сам рынок стал менее зарегулированным. Однако дальнейшие перспективы либерализации – в руках наших парламентариев.

© Виталий Шапран, член Украинского общества финансовых аналитиков (УОФА)